| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor frequency | 3.7 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | G7400 |
| Processor cores | 2 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C262 |
| Processor family | Intel® Pentium® Gold |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Yes |
| Performance-core base frequency | 3.7 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 0 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD interface | SATA III |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| HDD size | 3.5" |
| HDD interface | SATA III |
| Storage drive type | HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 710 |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 2 PCIe, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Management platform | HPE iLO6, dedicated iLO port included |
| Processor special features |
|---|
| Intel® Optane™ Memory Ready | Yes |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply | 180 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 376.9 x 467.1 x 255.3 mm (14.8 x 18.4 x 10.1") |
| Width | 377 mm |
| Weight | 7.97 kg |
| Height | 255.4 mm |
| Depth | 467 mm |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 m |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO6, dedicated iLO port included |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Weight (imperial) | 7.97 kg (17.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Other features |
|---|
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 7.97 kg (17.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Storage drive type | HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 376.9 x 467.1 x 255.3 mm (14.8 x 18.4 x 10.1") |