| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2414 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C262 |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Total storage capacity | 0 GB |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| Hot-Plug support | No |
| HDD interface | SATA |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Network |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 2 PCIe, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Redundant fans support | No |
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 8.8, 9.2 (64 bit, includes KVM) VMware vSphere: 8.0 U2 Canonical Ubuntu 20.04 & 22.04 |
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Enablement Kit optional |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 8.8, 9.2 (64 bit, includes KVM) VMware vSphere: 8.0 U2 Canonical Ubuntu 20.04 & 22.04 |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply | 180 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 153.9 x 261.1 x 249.4 mm (6.06 x 10.3 x 9.82") |
| Width | 154 mm |
| Weight | 7.97 kg |
| Height | 249 mm |
| Depth | 261 mm |
| Management features |
|---|
| Remote administration | iLO 6 ASIC |
| Management platform | HPE iLO Enablement Kit optional |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Redundant fans support | No |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Weight (imperial) | 7.97 kg (17.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Other features |
|---|
| Security features | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 7.97 kg (17.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Standard Fan |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 153.9 x 261.1 x 249.4 mm (6.06 x 10.3 x 9.82") |