| Processor |
|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 4510 |
| Processor cores | 12 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 32 GB |
| Memory slots | 16x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 1.5 TB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE NS204i-u Gen11 NVMe Hot Plug Boot Optimized Storage Device HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
| Number of management ports | 1 pc(s) |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4.5U) |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Power supply type | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 183.1 x 629.9 x 599.9 mm (7.21 x 24.8 x 23.6") |
| Width | 195 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Height | 600 mm |
| Depth | 630 mm |
| Management features |
|---|
| Management platform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4.5U) |
| Weight (imperial) | 12.3 kg (27.1 lbs) |
| Standard fans | 4x Standard Fans |
| Other features |
|---|
| Security features | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 12.3 kg (27.1 lbs) |
| Standard fans | 4x Standard Fans |
| Storage drive type | None ship standard, 8 SFF supported |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 183.1 x 629.9 x 599.9 mm (7.21 x 24.8 x 23.6") |