| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2434 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Performance cores | 4 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Hot-Plug support | Yes |
| HDD size | 3.5" |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express x16 slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) slots | 3 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply type | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Other features |
|---|
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Storage drive type | None ship standard, 4 LFF supported |