| Processor |
|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E-2436 |
| Processor cores | 6 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Performance cores | 6 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Supported RAID controllers | HPE MR216i-p Gen11 x16 Lanes without Cache PCI SPDM Plug-in Storage Controller |
| Number of SSDs supported | 8 |
| Total storage capacity | 960 GB |
| Number of HDDs installed | 2 |
| SSD interface | SATA III |
| SSD capacity | 480 GB |
| RAID support | Yes |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Supported SSD sizes | 2.5" |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| Expansion slots | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Product colour | Black |
| Performance |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Operating system installed | No |
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 2 |
| Number of redundant power supplies installed | 1 |
| Power supply type | 2x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 800 W |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 498.6 x 598.7 x 336 mm (19.6 x 23.6 x 13.2") |
| Width | 498.7 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Height | 336.1 mm |
| Depth | 598.7 mm |
| Management features |
|---|
| Management platform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
| Technical details |
|---|
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Tower (4U) |
| Weight (imperial) | 12.5 kg (27.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Other features |
|---|
| Security features | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Number of processors supported | 1 |
| Weight (imperial) | 12.5 kg (27.6 lbs) |
| Standard fans | 1x Non-hot plug non-redundant system fan |
| Storage drive type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 498.6 x 598.7 x 336 mm (19.6 x 23.6 x 13.2") |