| Display |
|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Gorilla Glass version | Gorilla Glass Victus+ |
| Display technology marketing name | Super AMOLED Plus |
| Processor |
|---|
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Storage |
|---|
| RAM capacity | 8 GB |
| User memory | 104.7 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Camera |
|---|
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 10x |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Zoom capability | Yes |
| Video capture resolution (max) | 3840 x 2160 pixels |
| Night mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| AI scene recognition | Yes |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Macro photography | Yes |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Slow motion rate | 240fps @HD |
| Slow motion mode | Yes |
| Network |
|---|
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 3G bands supported | 2100,900,1900,850,1700 MHz |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 4G bands supported | 2100,700,800,1900,850,1800,1500,2300,2600,900,1700,2500 MHz |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| 2G bands (primary SIM) | 850,1900,1800,900 MHz |
| MIMO | Yes |
| 5G bands supported | 2100,700,800,850,1800,2600,900,1700,2300,2500,3700,3500 MHz |
| Modulation | 1024-QAM |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| GPS Performance |
|---|
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Technical details |
|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Speakers | stereo |
| Proximity sensor | Yes |
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds Core, Galaxy Buds4 Pro, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds4, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds3 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch8, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Form factor | Bar |
| User memory | 104.7 GB |
| Product colour | Grey |
| Security update term | 31 March 2032 |
| File formats |
|---|
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Navigation |
|---|
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Design |
|---|
| Product colour | Grey |
| Fingerprint reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Form factor | Bar |
| Colour name | Awesome Gray |
| Ergonomics |
|---|
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Performance |
|---|
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Multimedia |
|---|
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Speakers | stereo |
| Call management |
|---|
| Image stabilizer | Yes |
| Software |
|---|
| Platform | Android |
| User interface (UI) | One UI 8.5 |
| Battery |
|---|
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Continuous video playback time | 29 h |
| Memory |
|---|
| RAM capacity | 8 GB |
| Power |
|---|
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Energy efficiency class | A |
| Endurance |
|---|
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3120 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | A |
| Repairability class | C |
| Certificates |
|---|
| International Protection (IP) code | IP68 |
| Sensors |
|---|
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 76.8 mm |
| Depth | 6.9 mm |
| Height | 161.5 mm |
| Weight | 179 g |
| Other features |
|---|
| Compatibility | Galaxy Ring, Galaxy Buds Core, Galaxy Buds4 Pro, Galaxy Buds3 Pro, Galaxy Buds2 Pro, Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds4, Galaxy Buds3, Galaxy Buds2, Galaxy Buds, Galaxy Buds3 FE, Galaxy Buds FE, Galaxy Fit3, Galaxy Fit2, Galaxy Watch FE, Galaxy Watch Ultra, Galaxy Watch8, Galaxy Watch7, Galaxy Watch6, Galaxy Watch5, Galaxy Watch4, Galaxy Watch3, Galaxy Watch, Galaxy Watch Active2, Galaxy Watch Active |
| Hearing aid compatibility | Yes |