| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), and maximum peak data rate 2.9 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Instant OS 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later. Note: *With some restrictions. For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), and maximum peak data rate 2.9 Gbps |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Network |
|---|
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | E0, E1: Ethernet port (RJ-45) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security |
|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WMM, WPA, WPA2 |
| Features |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), and maximum peak data rate 2.9 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3550 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Instant OS 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later. Note: *With some restrictions. For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 23.3 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design |
|---|
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details |
|---|
| Weight (imperial) | 0.998 kg (2.2 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, Wi-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth Special Interest Group (SIG) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 240 mm |
| Depth | 240 mm |
| Weight | 1 kg |
| Height | 57 mm |
| Other features |
|---|
| I/O ports | E0, E1: Ethernet port (RJ-45) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot |
| Weight (imperial) | 0.998 kg (2.2 lbs) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Instant OS 8.5.0.0* HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later. Note: *With some restrictions. For unrestricted operation, use 8.6.0.0 or later. |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |