| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Frequency band | 20/40 (2.4GHz), 20/40/80 (5GHz), peak data rate 1.49 Gbps, maximum data rate 1.78 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | CB Scheme Safety, cTUVus UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance certified 802.11a/b/g/n/ Wi-Fi Alliance certified Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi CERTIFIED ac (with wave 2 features) Wi-Fi CERTIFIED Location |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.1.0 HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.3.0.0 |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4GHz), 20/40/80 (5GHz), peak data rate 1.49 Gbps, maximum data rate 1.78 Gbps |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Network |
|---|
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | E0: 10/100/1000BASE-T (RJ-45) USB-C console interface |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Frequency band | 20/40 (2.4GHz), 20/40/80 (5GHz), peak data rate 1.49 Gbps, maximum data rate 1.78 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.1.0 HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.3.0.0 |
| Security |
|---|
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Power |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design |
|---|
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | CB Scheme Safety, cTUVus UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance certified 802.11a/b/g/n/ Wi-Fi Alliance certified Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi CERTIFIED ac (with wave 2 features) Wi-Fi CERTIFIED Location |
| Recommended usage | Outdoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details |
|---|
| Weight (imperial) | 1.09 kg (2.4 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | CB Scheme Safety, cTUVus UL2043 plenum rating Wi-Fi Alliance certified 802.11a/b/g/n/ Wi-Fi Alliance certified Wi-Fi 6 (802.11ax) Wi-Fi CERTIFIED ac (with wave 2 features) Wi-Fi CERTIFIED Location |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 165 mm |
| Depth | 130 mm |
| Weight | 1.09 kg |
| Height | 165 mm |
| Other features |
|---|
| I/O ports | E0: 10/100/1000BASE-T (RJ-45) USB-C console interface |
| Weight (imperial) | 1.09 kg (2.4 lbs) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8 and HPE Aruba Networking Instant OS 8.7.1.0 HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.3.0.0 |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |