| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Reset button | Yes |
| Bandwidth | 160 GHz |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 3 channels |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| Channels quantity | 3 channels |
| Network |
|---|
| Spread spectrum method | DSSS |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Bandwidth |
|---|
| Bandwidth | 160 GHz |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | Ports E0, E1: Ethernet wired network ports (RJ-45) U0: USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot Serial console interface (proprietary, micro B USB physical jack) |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Management features |
|---|
| VLAN support | Yes |
| Features |
|---|
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Bandwidth | 160 GHz |
| Spread spectrum method | DSSS |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| VLAN support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 5000 Mbit/s |
| Channels quantity | 3 channels |
| Channel bandwidth | 160 MHz |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Compatible operating systems | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Security |
|---|
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 22.7 W |
| Power consumption (typical) | 20.2 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 12 V |
| Design |
|---|
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Status, System |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.8 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Technical details |
|---|
| Reset button | Yes |
| Weight (imperial) | 1.8 kg (3.97 lbs) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Low Voltage Directive (LVD) |
| Indication |
|---|
| LED indicators | Status, System |
| Software |
|---|
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Data unit aggregation | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Yes |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 260 mm |
| Depth | 56 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 260 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 2.3 kg |
| Packaging content |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features |
|---|
| I/O ports | Ports E0, E1: Ethernet wired network ports (RJ-45) U0: USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot Serial console interface (proprietary, micro B USB physical jack) |
| Weight (imperial) | 1.8 kg (3.97 lbs) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Sustainability |
|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |