| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 2500,5000 Mbit/s |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Network |
|---|
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | E0, E1: Two Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features |
|---|
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN data rates | 2500,5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2400 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |
| Security |
|---|
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Power |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design |
|---|
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 7 dBi |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details |
|---|
| Mounting | The AP-635 built-in antennas are optimized for horizontal orientation of the AP, mounted at a typical ceiling height. |
| Weight (imperial) | 1.3 kg (2.86 lbs) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 220 mm |
| Depth | 50 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Height | 220 mm |
| Other features |
|---|
| Mounting | The AP-635 built-in antennas are optimized for horizontal orientation of the AP, mounted at a typical ceiling height. |
| I/O ports | E0, E1: Two Ethernet wired network ports (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot |
| Weight (imperial) | 1.3 kg (2.86 lbs) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 100% |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |