| Data transmission |
|---|
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| Performance |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3-Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 4) |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Instant OS 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later |
| Wireless LAN features |
|---|
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Network |
|---|
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ports & interfaces |
|---|
| I/O ports | E0: Ethernet wired network port (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot. |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security |
|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Security algorithms | WPA3 |
| Features |
|---|
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| Frequency band | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), maximum peak data rate 1.49 Gbps |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1774 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 256 |
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Instant OS 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later |
| Power |
|---|
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design |
|---|
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3-Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 4) |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna |
|---|
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Technical details |
|---|
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Certificates |
|---|
| Certification | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6 (ax) WPA, WPA2 and WPA3-Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Wi-Fi CERTIFIED Location Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, Class 4) |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Low Voltage Directive (LVD) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 160 mm |
| Depth | 161 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 37 mm |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 645 g |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 183 mm |
| Package height | 63 mm |
| Package weight | 645 g |
| Packaging content |
|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Other features |
|---|
| I/O ports | E0: Ethernet wired network port (RJ-45) USB 2.0 host interface (Type A connector) Serial console interface (proprietary, micro-B USB physical jack) Kensington security slot. |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| System requirements |
|---|
| Compatible operating systems | HPE Aruba Networking Wireless Operating System 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Instant OS 8.6.0.0 or later; HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.0.0.0 or later |
| Logistics data |
|---|
| Quantity per pack | 10 pc(s) |