| Display |
|---|
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Display diagonal | 7.11 cm (2.8") |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Total storage capacity | 8 GB |
| RAM capacity | 1 GB |
| Flash memory | 8 GB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Number of cores | 4 |
| Network |
|---|
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Data network | 2G, 3G, 4G, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| GPS Performance |
|---|
| GPS (satellite) | Yes |
| Audio |
|---|
| Speakers | Yes |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Performance |
|---|
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 120 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Dot Code A, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1-128 (UCC/EAN-128), ISBN, ISSN, ITF-14, ITF-6, Industrial 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, Plessey, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black |
| Phone function | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Keyboard layout | Alphanumeric |
| Scanner type | 1D/2D |
| Software |
|---|
| Operating system version | 8.1 |
| Operating system installed | Android |
| Power |
|---|
| Battery voltage | 3.8 V |
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 158 mm |
| Depth | 59 mm |
| Height | 18.3 mm |
| Weight | 155 g |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Packaging content |
|---|
| Cables included | USB Type-C |
| Wireless LAN features |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Data transmission |
|---|
| Data network | 2G, 3G, 4G, LTE, WCDMA |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Technical details |
|---|
| RFID reader | Yes |
| Barcode reader | Yes |
| Drop proof | Yes |
| Drop proof | 120 cm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, Dot Code A, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, EAN-8, GS1-128 (UCC/EAN-128), ISBN, ISSN, ITF-14, ITF-6, Industrial 2 of 5, MSI, Matrix 2 of 5, Plessey, UPC-A, UPC-E |
| Product colour | Black |
| Phone function | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Keyboard layout | Alphanumeric |
| Cables included | USB Type-C |
| Scanner type | 1D/2D |